گنجینه های خطی
24 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : کیهان فرهنگی ) مهر 1382 - شماره 204 )(19 صفحه - از 5 تا 23)
تعداد شرکت کننده : 0

گنجینه‏های خطی

در گفت‏وگو با حجت الاسلام و المسلمین‏ دکتر سید محمود مرعشی نجفی‏ با حضور سید محمد اصفیایی‏ رضا مختاری

(به تصویر صفحه مراجعه شود)

شگفت انگیزترین کارهای بشری،محصول اراده‏های فردی و همت‏های بلند است.راه‏های دراز نیز از نخستین گام‏ها آغاز می‏شوند.بانی یکی از بزرگترین گنجینه‏های کتب خطی جهان‏ اسلام،بلند همتی که اکنون نقاب از خاک آن درگاه به چهره کشیده‏ و در سینه دانش‏پژوهان مقام گزیده است،گنجینه عظیم خویش را از خرید نخستین کتاب خطی آغاز کرد و هنگامی که چشم به‏ آینده‏ای روشن،افق دوردستی را می‏نگریست،برای برخاستن و حرکت به پیش،دست‏های متبرک‏اش را بر شانه‏های جوانی‏ گذاشت که عشق و امید در دلش می‏تپید.اکنون بار دیگر به قم‏ آمده‏ایم،به شهر آگاهی و ایمان،شهر تلاش و توکل شهر ولایت‏ علوی،شهری که اکنون بیش از همه شهرهای ما،مفهوم ارتباط با دیگران را نه تنها در کلمه و کلام و کاغذ و قلم،بلکه در پیشرفته‏ترین‏ ابزارهای نوین ارتباطی امروز جست‏وجو می‏کند و برای ارسال پیام‏ جاودانه اسلام ناب محمدی،همدلانی در آنسوی جهان می‏جوید. امروز در این شهر،در کتابخانه‏ای بزرگ و آراسته،میهمان مردی‏ هستیم که روزی تجربه‏های گرانسنگ مرجعی آگاه و پیری‏ روشن ضمیر را به دست‏های پرتوان و جوان خویش گره زد و از آن‏ پس بود که کتابخانه عظیم آیت الله العظمی مرعشی نجفی در قم‏ تولد یافت.

آن پیر روشن ضمیر آگاه که همتی به بلندای دماوند داشت، اینک در میان ما نیست،اما امروز و اینجا به هر چه و هر جا که‏ می‏نگریم،آثار همت والای وی پیداست.

دکتر محمود مرعشی تولیت این کتابخانه و مجموعه عظیم،در این گفت‏وگو،پیش از آنکه از خود بگوید،از پدر و کار سترگ او گفته است.از مردی که عمری با کتاب زیست و جاودانگی نام خود را با کتاب،مثل دو قطره آب به هم آمیخت و هنگام کوچ از دنیا، تنها هشتصد تومان در جیبش برای بازماندگانش باقی گذاشت.

آنچه می‏خوانید،حاصل گفت‏وگوی سه ساعته ما با دکتر محمود مرعشی و تنی چند از دانشوران همکار ایشان است.تا چه قبول‏ افتد و چه در نظر آید!... ادامه در لینک

آدرس اینترنتی