مراسم افتتاح کتابخانه اسکندریه
35 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : کتاب ماه کلیات ) مهر و ابان 1381 - شماره 58 و 59 )(4 صفحه - از 154 تا 157)
تعداد شرکت کننده : 0

گفت و گو

مراسم افتتاح کتابخانه اسکندریه

در گفتگو با حجت الا سلام و المسلمین‏ دکتر سید محمود مرعشی نجفی

جناب آقای دکتر سید محمود مرعشی نجفی رئیس محترم‏ کتابخانه آیت الله نجفی مرعشی در قم،با دعوت رسمی در مراسم افتتاح کتابخانه اسکندریه حضور داشت.ایشان تنها نماینده شرکت‏کننده ایرانی در آن مراسم بود.پس از ورود به‏ ایران به منظور استفاده از اطلاعات‏شان،درخواست مصاحبه با ما را با استقبال گرم پذیرفت.به عنوان اولین سوال،راجع به انگیزه‏ و علت تأسیس این کتابخانه توسط دولت مصر بفرمایید؟

دولت مصر به منظور احیای کتابخانه اسکندریه که پیش از اسلام در شهر اسکندریه و در کنار دریای مدیترانه تأسیس شده‏ بود،به تجدید بنای آن پرداخت.شهر اسکندریه توسط اسکندر پایه گذاری شد.این شهر در 220 کیلومتری قاهره واقع شده‏ است.با گسترش اسلام در دوره خلافت عمر و سیطره مسلمانان‏ بر مصر،این کتابخانه هم به دست آنان افتاد.نماینده خلیفه‏ تصرف کتابخانه و وجود کتابهای غیر اسلامی در آن را به مرکز گزارش داد.دستور خلافت مرکزی آتش زدن کتابخانه بود.پس‏ از آن حادثه،از آن کتابخانه هیچ چیز به جز چند قطعه سنگ باقی‏ نمانده است.پس از قرن‏ها،عده‏ای از متفکران و مورخان‏ مصری پیشنهاد احیا و تجدید بنای این کتابخانه را به دولت‏ دادند.آنان معتقدند که این کتابخانه مظهر فرهنگ و تمدن مصر باستان است.دولت حسنی مبارک این پیشنهاد را پذیرفت و از چند سال قبل اقدام به احداث ساختمان و برنامه‏ریزی جهت‏ تأسیس کتابخانه نمود.

علت اهتمام بیش از حد دولتمردان مصر به این کتابخانه چه‏ بود؟پروژه این کتابخانه چه مزیت‏ها و شاخصه‏هایی داشت که‏ توجه بیش از حد آنات را جلب کرد؟

به نظر من دولت مصر بیشتر به تبلیغات پرداخته بود.خود کار و واقعیت کتابخانه این قدر بزرگ و گسترده نبود.البته سوژه‏ انتخابی برای آنها محرک و زمینه تبلیغاتی خوبی فراهم آورده‏ بود.این سوژه همان تأکید بر تمدن چند هزار ساله و فرهنگ‏ (به تصویر صفحه مراجعه شود) کهن مصر بود.تبلیغات بیشتر در جهت تفهیم این سوژه و نه در جهت نشان دادن ابعاد کتابخانه بود.

شرکت در این مراسم نکته‏ای را برایم مبرهن ساخت و آن‏ نبود تبلیغات در زمینه کتابخانه‏های غنی ایران است.در کتابخانه‏های ما چه آثار نفیس و عظیم و چه مکتوبات گران‏ سنگ و چه نسخه‏های نادر در علوم و فنون مختلف وجود دارد. اما به خارج حتی داخل کمتر معرفی شده است.می‏توان گفت‏ کتابخانه‏های ما واقعا غریب هستند.مثلا چند درصد اهل‏ تحقیق و فرهنگی‏ها حتی در قم از گنجینه نفیس کتابخانه آیت‏ الله العظمی نجفی مرعشی اطلاعات واسع دارند؟

در مصر کتابخانه‏ای که در دو هزار و هفتصد سال پیش‏ وجود داشته،مجددا احیا می‏کنند و آن را سوژه و زمینه مناسبی‏ برای معرفی فرهنگ و تمدن خود می‏یابند و اقدام به تبلیغات‏ وسیع و پر دامنه‏ای می‏کنند.متصدیان فرهنگی ایران نیز ... ادامه در لینک

آدرس اینترنتی